Jak skutecznie dezynfekować dłonie?

W dzisiejszych czasach, a szczególnie w sytuacji zagrożenia koronawirusem, należy szczególnie dbać o swoją higienę i możliwie często dezynfekcję dłoni. Jeśli mamy możliwość pozostawania w domu, to nasze zagrożenie jest znacznie mniejsze, jednakże dezynfekcja jest tak samo niezbędna. Jeśli czynnie pracujemy i musimy jeździć regularnie do pracy, to taka dezynfekcja staje się niezwykle istotna, bo to od niej w dużej mierze zależy zarówno nasze zdrowie, jak i naszej rodziny. Brak odpowiedniej higieny rąk może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusów i zarazków, a to sytuacja nad wyraz mało przyjemna i szkodliwa.

Alcosilver spray do dezynfekcji rąk z alkoholem

Jak powinniśmy myć dłonie?

Przede wszystkim należy tę czynność wykonywać często i starannie, gdyż chwilowe zwilżenie dłoni chłodną wodą nie zdziała absolutnie nic. To o czym powinniśmy pamiętać to używanie mydła i ciepłej wody. Istnieje kilka kroków, których nie powinno się omijać:

  • zwilżenie rąk ciepłą wodą,
  • nałożenie na ręce mydła,
  • spienienie wnętrza dłonie,
  • spienienie palców i przestrzeni między nimi,
  • namydlenie kciuków,
  • namydlenie wierzchów dłoni,
  • namydlenie nadgarstków,
  • wyczyszczenie mydłem paznokci,
  • dokładne spłukanie mydła ciepłą wodą,
  • wysuszenie rąk jednorazowym ręcznikiem.

Dodatkową czynnością, którą warto w tym okresie wykonać, jest nałożenie na dłonie żelu antybakteryjnego albo zastosowanie specjalnego sprayu, jak kieszonkowy aerozol do dezynfekcji rąk Alcosilver, który pozwoli zabić resztkę nieproszonych gości, których nie udało się zmyć razem z mydłem i ciepłą wodą. Dłonie powinniśmy myć od trzydziestu do sześćdziesięciu sekund. Należy pamiętać również o tak ważnej rzeczy, jak niedotykanie w miejscu publicznym żadnych rzeczy, które posiadają na swojej powierzchni miliony zarazków, a w szczególności klamek, drzwi oraz innego wyposażenia łazienki.

Jak powinna przebiegać dezynfekcja dłoni i kiedy należy to robić?

Dezynfekowanie dłoni powinno się wykonywać przynajmniej raz na godzinę, ponieważ gromadzenie się patogenów na skórze rąk przebiega bardzo szybko, szczególnie jeśli znajdujemy się poza swoim miejscem zamieszkania. Dezynfekując dłonie, zachowujmy się podobnie, jak podczas ich mycia – zawsze też lepiej jest połączyć obie te czynności. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wybierzmy preparat, który będzie zawierał przynajmniej sześćdziesiąt procent alkoholu – w innym wypadku może być po prostu za słaby, aby faktycznie zwalczyć gromadzące się na rękach patogeny. Dezynfekując dłonie, wykonujemy podobne czynności, jak przy ich myciu, jednakże pomijamy ostatni krok – suszenie. Nie trzeba tego robić ze względu na rodzaj używanego preparatu – żele antybakteryjne po części się wchłaniają, po części parują, nie zostawiają też na dłoniach żadnego filmu.

Należy wypracować w sobie również zdrowe nawyki dotyczące braku odruchu dotykania twarzy, nosa, uszu, czy też oczu, ponieważ taki ruch rozprowadza po naszym ciele zarazki, które dostając się do organizmu, tworzą dla nas realne zagrożenie. Pamiętając o sposobie mycia i dezynfekcji dłoni, jesteśmy w stanie ustrzec się przed pewnym ryzykiem zachorowania, z czego warto korzystać – mycie i dezynfekcja dłoni to coś, co jest dzisiaj podstawą zdrowego funkcjonowania.