Jak skutecznie i bezpiecznie dezynfekować dłonie?

Regularna higiena w obecnych czasach jest tematem zdecydowanie popularnym. Poza oczywistą higieną codzienną, aby pozbyć się wirusów i bakterii, należy zawsze mieć przy sobie żel lub aerozol antybakteryjny, którego używanie powinno nam już wejść w nawyk. Nie należy bagatelizować zagrożenia, tylko dlatego, że go nie widać, albo dlatego, że wydaje nam się, że nasze ręce są czyste.

Co należy zrobić przed zdezynfekowaniem rąk?

Bardzo ważne jest częste mycie rąk, szczególnie jeśli przebywamy poza domem i mamy ciągły kontakt z osobami lub też powierzchniami narażonymi na obecność wirusów, lub bakterii. Jeśli więc mamy taką możliwość, należy udać się do umywalki i, używając mydła i ciepłej wody, umyć dłonie pamiętając o:

  • przestrzeniach między palcami,
  • czubkach palców,
  • wierzchu i wnętrzu dłoni,
  • nadgarstkach,
  • kciukach,
  • używaniu mydła i ciepłej wody przez około trzydzieści sekund,
  • suszeniu dłoni ręcznikiem papierowym, jednorazowym.

Kolejnym krokiem jest odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja, która powinna być stosowana po każdym myciu rąk, bez wyjątku. Warto użyć do tego preparatu w aerozolu, takiego jak AlcoSilver 75 ml, który nie dosyć, że doskonale radzi sobie z zarazkami na powierzchni naszych dłoni, to może być również wykorzystywany do dezynfekcji powierzchni narażonych na ciągłe zanieczyszczenia. Ten środek do dezynfekcji dłoni świetnie sprawdza się jako podręczna pomoc przy czyszczeniu rąk, szczególnie jeśli nie mamy możliwości częstego ich mycia – można go bowiem stosować, nawet jeśli nie mamy dostępu do mydła i ciepłej wody.

Jak powinno wyglądać oczyszczanie rąk z zarazków?

Nie w każdej sytuacji częste mycie rąk jest możliwe. Poruszanie się komunikacją miejską w drodze do pracy, poruszanie się na zewnątrz lub zwyczajny brak czasu to tylko niektóre z powodów, dla których kieszonkowy środek do dezynfekcji wydaje się naprawdę dobrym rozwiązaniem. Oczywiście produkt będzie skuteczny najbardziej, jeśli powierzchnia, którą nim zdezynfekujemy, będzie pozbawiona kurzu, czy też innego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak zatłuszczenie, jednakże mimo to warto go zastosować, ponieważ jest to zawsze dodatkowa ochrona i możliwość unieszkodliwienia ewentualnych zarazków.

Aby dezynfekcja była skuteczna, należy nanieść preparat na dłonie, spryskując je przez około trzy sekundy, a następnie wmasowywać preparat aż do momentu całkowitego wchłonięcia, czy też wyschnięcia. Jeśli chcemy oczyścić nie dłonie, a zanieczyszczoną powierzchnię, należy spryskiwać ją o sekundę dłużej, a następnie wytrzeć suchą, czystą szmatką i poczekać, aż reszta preparatu wyparuje. Zdecydowanie należy środek do dezynfekcji stosować około raz na godzinę lub, w razie potrzeby, częściej. Nie wolno używać go na urządzeniach elektrycznych, ponieważ istnieje ryzyko spięcia. Środek powinien być odseparowany od dzieci i stosowany jedynie na zewnątrz lub w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Zawsze należy dbać przede wszystkim o swoją higienę i dezynfekcję, ponieważ jest to pierwszy krok do ochrony całego społeczeństwa. Jeśli wszyscy potraktujemy to poważnie, to jest szansa na szybki powrót do normalności.