Jak zwalczać wirusy i bakterie?

Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny osobistej jest niezwykle ważne. Nikomu w dzisiejszych czasach nie trzeba mówić o codziennym prysznicu lub kąpieli albo o myciu rąk po powrocie z zewnątrz. Jednakże dopiero od niedawna tak ważną rolę w naszym życiu odgrywa dezynfekcja – nie tylko ciała, ale również wszystkiego, co nas otacza. Jest to czynność trochę inna i ma na celu zapewnianie bezpieczeństwa nie tylko nam, ale również całemu otoczeniu.

Jak i jakie powierzchnie należy dezynfekować?

Wszystkie powierzchnie, które mogły mieć kontakt z wirusem lub bakteriami są potencjalnym zagrożeniem, które należy zminimalizować. Kluczem do sukcesu jest zachowanie wszystkich tych powierzchni w czystości, a następnie częsta i regularna dezynfekcja preparatem w sprayu z dodatkiem aktywnego srebra. Takie środki są dziś potrzebne w każdym publicznym miejscu, gdzie istnieje potrzeba dotykania przedmiotów lub maszyn powszechnego użytku – mowa o bankomatach, sklepach spożywczych i punktach medycznych. Każda osoba, która przyjdzie w takie miejsce, może i powinna skorzystać ze sprayu lub żelu do dezynfekcji zarówno przed jak i po skorzystaniu z przedmiotu lub usług, aby zapewnić efektywne oczyszczanie i bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i osobom mającym skorzystać z tego samego miejsca później.

Jakie preparaty powinniśmy stosować, aby zniszczyć bakterie i wirusy zebrane na powierzchniach?

Na rynku dostępnych wiele środków ochrony, które pozwalają na odkażanie wszystkich powierzchni, jednakże ich realna dostępność jest w tych dniach znacznie ograniczona. Warto zdecydować się – nawet mimo okresu oczekiwania, jeśli taki wystąpi – na preparat profesjonalny i uniwersalny, którego będzie można używać na każdej powierzchni, w każdym pomieszczeniu. Do takich preparatów należą produkty posiadające w swoim składzie przynajmniej sześćdziesiąt procent zawartości alkoholu – istotne jest, że im więcej alkoholu, tym większa skuteczność dezynfekcji. Są to bardzo skuteczne środki bakteriobójcze, wirusobójcze i biobójcze. Bardzo ważny jest również sposób dezynfekowania danej powierzchni. Na płaszczyznę zanieczyszczoną należy nanieść produkt według instrukcji zamieszczone na opakowaniu. Bardzo dobrym przykładem takiego produktu jest aerozol bakteriobójczy i wirusobójczy Alcosilver – uniwersalny preparat, dzięki któremu higiena będzie prosa i przyjemna.

Zwykle wygląda to tak:

  • utrzymać około piętnastu do dwudziestu centymetrów odległości od powierzchni,
  • trzymać preparat w pozycji pionowej,
  • rozpylać około trzech do czterech sekund,
  • wytrzeć ręcznikiem jednorazowym do sucha lub odczekać aż produkt odparuje samodzielnie.

Warto wiedzieć, że tego typu spraye będą miały najwyższą skuteczność, jeśli będą stosowane na powierzchnie odtłuszczone lub zakurzone – jeśli są, najpierw warto zająć się ich wyczyszczeniem do stanu maksymalnie czystego. Dezynfekcję należy przeprowadzić dwukrotnie, taka jest zasada.

Preparaty wirusobójcze a przeciwwskazania

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do stosowania takich preparatów, jednakże są one jasne. Nie należy takich produktów używać na skórze dłoni, gdyż przy długim stosowaniu mogą wysuszać dłonie i przyczyniać się do ich pękania. Nie wolno również spryskiwać preparatem urządzeń elektrycznych, ponieważ grozi to spięciem. Stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych, które nie są wentylowane, również nie jest wskazane. Nieodpowiednie jest też dopuszczanie do użytkowania produktu przez dzieci.