Zalety alkoholu etylowego w produktach antybakteryjnych i antywirusowych

Co jakiś czas wzrasta zachorowalność na różnego typu choroby. W takich okresach zmniejsza się dostępność produktów antybakteryjnych, ponieważ następuje ich masowe wykupywanie, Jeśli zabraknie tego typu produktu dla nas w sklepie, warto posiadać w domu coś, co będzie w stanie zdezynfekować powierzchnię użytkową lub dłonie w odpowiedni sposób. Do takich składników należą dobrze wykonane butelki plastikowe lub szklane, żel aloesowy i alkohol etylowy.

Alkohol etylowy, spirytus do dezynfekcji

Dlaczego zawartość alkoholu etylowego w preparatach antybakteryjnych i antywirusowych jest tak ważny?

Według WHO substancjami maksymalnie czystymi, które są w stanie wpłynąć korzystnie na stan powierzchni użytkowych i naszej skóry jest alkohol etylowy dziewięćdziesięciosześcio procentowy lub też alkohol izopropylowy, dziewięćdziesięciodziewięcio procentowy. Oprócz nich wskazany do oczyszczania jest nadtlenek wodoru, czyli znana wszystkim woda utleniona. Wszystkie trzy substancje, dzięki swojemu charakterowi zwalczają wirusy oraz formy przetrwalnikowe bakterii. Substancjami pomocniczymi w tworzeniu preparatów dezynfekujących jest nawilżająca gliceryna, która służy do zrównoważenia niezwykle wysuszającego działania preparatów dezynfekujących. Wymienione substancje o dużym stężeniu rozcieńcza się wodą destylowaną lub, w razie jej niedostępności – przegotowaną wodą z kranu. Jeśli mamy więc w domu wszystkie potrzebne składniki, to mamy gotowy przepis na odkażający płyn, którego można używać przede wszystkim na powierzchniach użytkowych – używanie na skórze jest oczywiście możliwe, jednakże może doprowadzić do jej znacznego wysuszenia.

Siła alkoholu etylowego w środkach dezynfekujących

Alkohol etylowy to środek najwyższej czystości chemicznej i posiadający ogromną siłę dezynfekującą, dlatego jego zawartość w płynach i żelach antybakteryjnych jest taka ważna. Warto, aby zawartość alkoholu w tego typu preparatach nie schodziła poniżej sześćdziesięciu procent, ponieważ tylko wtedy ich skuteczność jest odpowiednia. Jeśli więc mamy w domu produkt, w którego skład wchodzi alkohol etylowy, to możemy mieć pewność, że będzie on spełniał swoje zadanie. Jeśli chcemy stworzyć tego rodzaju preparat w warunkach domowych i ma on służyć do dezynfekcji dłoni, to warto dodać do niego nie tylko alkohol o wysokim stężeniu, ale również coś, co zrównoważy jego wysuszające właściwości, na przykład glicerynę lub żel aloesowy. W ten sposób zapewnimy sobie ochronę w tych trudnych czasach, nawet jeśli nie znajdziemy w sklepach, drogeriach lub aptekach tak bardzo potrzebnych żeli, płynów i sprayów antybakteryjnych w gotowej postaci.

Jak używać produktów dezynfekujących na bazie alkoholu etylowego?

Warto wiedzieć, że stosowanie produktów takich jak na przykład bakteriobójczy i wirusobójczy aerozol, który można w atrakcyjnej cenie nabyć również w większej ilości jako zestaw biobójczy Alcosilver w atrakcyjnej cenie, zawsze przebiega w taki sam sposób. Jeśli dezynfekujemy powierzchnię użytkową, należy ją dokładnie spryskać posiadanym produktem i wysuszyć powierzchnię jednorazowym ręcznikiem papierowym, po czym warto tę czynność powtórzyć. Jeśli chcemy zdezynfekować ręce, należy myć je przez przynajmniej trzydzieści sekund, podczas których nie wolno omijać żadnych przestrzeni skóry. Po umyciu i wysuszeniu rąk należy nanieść na dłonie preparat dezynfekujący i rozprowadzić go na całych dłoniach przez kolejne pół minuty. W razie braku możliwości umycia dłoni można skorzystać z produktu dezynfekującego samodzielnie – w takiej jednak sytuacji warto przeprowadzić proces dwukrotnie.